Odżelaziacze wody Występujące w wodzie związki żelaza i manganu mają szkodliwy wpływ zarówno na zdrowie człowieka jak i na instalację oraz urządzenia AGD i C.O. Powodują zarastanie instalacji, zażółcenie urządzeń sanitarnych i domowych.
Proponujemy Państwu zestawy odżelaziające głównie na złożach
CRYSTAL-RIGHT, ECOMIX oraz na złożu GREENSAND.
Odżelaziacze na złożach CRYSTAL-RIGHT, które oprócz usunięcia z wody żelaza, manganu, amoniaku spowodują korekcję pH oraz dzięki adsorpcji zredukują zawartość siarkowodoru, chloru oraz innych związków. Złoża
CRYSTAL-RIGHT mają również właściwości zmiękczające wodę i dzięki nim dodatkowo zyskujesz:
- dłuższą żywotność i ochrona urzadzeń AGD i grzewczych oraz armatury
- zmniejszenie zużycia środków piorących, myjących
- rezygnacja z używania środków zmiękczających np. Calgonit, Calgon.
- łatwość mycia łazienki i kuchni oraz czystość przez długi czas
- przyjemność z mycia i kąpieli
Odżelaziacze na złożu GREENSAND, pozwalają usunąć żelazo, mangan, rad, arsen, siarkowodór nawet w bardzo trudnych warunkach gdy woda jest bardzo uboga w dwutlenek krzemu oraz inne substancje rozposzczone oraz gdy woda jest twarda.
Odżelaziacze na złożach ECOMIX: złoże wielofunkcyjne alternatywne dla znanego na naszym rynku złoża zeolitowego. Zaletą ECOMIX® jest fakt usuwania przez nie dodatkowo zanieczyszczeń organicznych.
Złoże ECOMIX® występuje w dwóch wersjach:
- ECOMIX® A usuwa twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, zanieczyszczenia organiczne (w mniejszym zakresie niż ECOMIX® C),
- ECOMIX® C usuwa twardość, żelazo (w mniejszym zakresie niż ECOMIX® A), mangan, jon amonowy, zanieczyszczenia organiczne (przy znacznych przekroczeniach).
Wszystkie zestawy są w pełni zautomatyzowane, wyposażone w najnowszej generacji głowice z mikroprocesorowym sterownikiem
LOGIX zapewniającym precyzyjne automatyczne regeneracje złoża.
W celu doboru odpowiedniego dla Państwa zestawu odżelaziającego prosimy o kontakt pod numer telefonu 33 810-10-71, 506 044 889 lub przesłanie mailem lub faksem badań Państwa wody. Zawartość żelaza w wodach podziemnych waha się od zawartości śladowych do kilkudziesięciu mg Fe/dm3. Może ono występować jako: rozpuszczone i bezbarwne żelazo dwuwartościowe lub jako utlenione, wytrącające się w postaci czerwonego osadu, żelazo trójwartościowe. Związki żelaza w wodzie mogą pochodzić z: gleby, ze ścieków przemysłowych odprowadzanych do naturalnych zbiorników i do ziemi, z wód kopalnianych oraz z korozji rur i zbiorników żelaznych.
Odżelazianie polega na zamianie występujących w wodzie związków żelaza w postaci rozpuszczonej w związki nierozpuszczalne, które są zatrzymywane na złożu filtracyjnym. Warunkiem koniecznym aby to osiągnąć jest napowietrzanie wody. W wyniku napowietrzania usuwany jest z wody wolny CO2 , dzięki czemu podwyższa się odczyn wody.
Sole żelaza hydrolizują w wodzie stosunkowo łatwo, tworząc rozpuszczalne wodorotlenki Fe(OH)2, które następnie są utleniane rozpuszczonym w wodzie tlenem do nierozpuszczalnych i wytrącających się wodorotlenków żelazowych.
Pod wpływem tlenu (w czasie procesu napowietrzania) wodorotlenek żelazawy przechodzi w wytrącający się wodorotlenek żelazowy, natomiast wywiązujący się kwas siarkowy może obniżyć odczyn wody do wartości <5, przy której proces odżelaziania ustaje. W takim przypadku, o ile woda nie zawiera dostatecznej ilości węglanów samorzutnie zobojętniających kwasy, należy ją zalkalizować wodorotlenkiem wapnia.
Warunkiem szybkiego przebiegu procesu utleniania żelaza dwuwartościowego do trójwartościowego jest osiągnięcie w czasie napowietrzania jak najwyższego odczynu. Na utlenienie 1 mg żelaza zużywa się teoretycznie 0,143 mg tlenu.